LG UltraGear Gaming Monitor 27GS95QE 27 inch QHD OLED 2560 x 1440 Refresh Rate 240Hz Response Time 0.03ms DisplayHDR True Black 400 AMD FreeSync Premium Pro NVIDIA G-Sync DisplayPort HDMI BLACK
In Stock
Warranty: 1 Year
SKU:
27GS95QE-B
Special Price AED 2,783.00 was AED 3,499.00
LG
Original 100% Visit Store →
store icon
Sold By
SN-1
Estimated delivery within UAE 1-2 working days
Delivery to other countries 3-5 working days
Payment Godukkan
i want this to look good in mobile view
  • Brand:LG
  • Model:27GS95QE
  • Screen Size: 27 inch
  • Pixel Pitch:110.8 PPI
  • Tilt (Angle):-5 ~ 15˚
  • Brightness(Typ.): 275 cd/m²
  • Viewing Angle:178˚(R/L), 178˚(U/D)
  • Display Type:OLED
  • Aspect Ratio:16:9
GTIN: 195174073391
Weight: 11.400000
Colour: Black
Manufacturer: LG
Pixel Pitch: 110.8 PPI
HDMI: HDMI 2.1
Warranty: 1 Year
Color Gamut: DCI-P3 98.5% (CIE1976)
Response Time: 0.03ms
Display Port: Yes
Contrast Ratio: 1500000:1
Power Supply: 0.5W
Ports: DisplayPort HDMI
LG 27GS95QE 27 inch QHD Ultragear OLED Gaming Monitor
Born to game
The brighter OLED gaming monitor with a 240Hz and 0.03ms (GtG) response time.
he brighter 27-inch QHD OLED
Brilliance to all your play
Anti-Glare & Low Reflection
Show only your game
Amplify your gaming output with OLED display
27GS95QE is capable of up to 240Hz refresh rate from HDMI 2.1. It means gamers can fully enjoy QHD resolution and 240Hz either by DisplayPort or HDMI.
Gamer-centric design
4-pole headphone out
Plugin for immersive sound effect
LG Calibration Studio
Accurate colors updated
Write Your Own Review
You're reviewing:LG UltraGear Gaming Monitor 27GS95QE 27 inch QHD OLED 2560 x 1440 Refresh Rate 240Hz Response Time 0.03ms DisplayHDR True Black 400 AMD FreeSync Premium Pro NVIDIA G-Sync DisplayPort HDMI BLACK